top of page

Őszintén! Mennyit kell olvasni az egyetemeken? + Vizsgaidőszak para

  • Szerző képe: Nelli Ter-Manueljanc
    Nelli Ter-Manueljanc
  • 2022. aug. 20.
  • 3 perc olvasás

Biztos Neked is sokszor mondták már, hogy "Uhh, az egyetemeken RENGETEGET kell olvasni! A gimi ehhez képest semmi. Az egyetemen egyik napról a másikra több száz oldal is kelleni fog".


Ez a téma is abszolút egyetemfüggő és számít az, hogy ki mennyire szorgalmas. Én három egyetem alapján és a saját, illetve a baráti körömből vett tapasztalatok által tudok nyilatkozni a témában.


Igen, féltem az egyetem előtt, mert nem voltam hozzászokva ahhoz, hogy romantikus regényeken kívül szabadidőmben külföldi szakirodalmakat olvasgassak🥹

A nemzetközi tanulmányok szak egy társadalomtudományi képzés, ahol elég nehéz tájékozottság és olvasottság nélkül "jónak" lenni. Ennek ellenére, amennyiben nem az 5.00 átlag a cél, hanem hogy átlagos energiabefektetéssel elvégezd a szakot úgy, hogy sok új dolgot tanulsz, de nem válsz kifejezetten olyanná, akinek mindene ekörül forog - akkor nem kell aggódnod.


De hogy pontosan mire is számíthatsz?

  • Az előadásokra nagy eséllyel nem kell elolvasnod a kötelezőt ahhoz, hogy sikerüljön mondjuk egy ZH vagy a vizsga. Annyi jegyzet kering az egyetemeken, hogy biztos hozzád is eljut valamelyik. Emellett azt mondom, ha rendesen bejársz az előadásokra (vagy a szaktársaid elküldik a jegyzeteket), akkor nagy meglepetés nem érhet, ha azokat rendesen átolvasod és megtanulod. A gond akkor van, ha úgy mész el vizsgázni, hogy még az órai anyagokat sem tudod, mert akkor igen, nagyon nehéznek fognak tűnni a kérdések, pedig ha rászántál volna 1-2 napot, nem leptek volna meg a kérdések🤷🏼‍♀️

  • A gyakorlatokon/szemináriumokon az oktatók egyszerűen imádják a kiselőadásokat és a beadandókat. Ez azt jelenti, hogy vagy te választhatsz témát, ami illeszkedik a kurzus tananyagához, vagy a tanár jelöli ki. Emellett a feladat lehet egyéni vagy páros/csoportos munka - ami azért nem mindegy, mert vannak, akik kifejezetten szeretik másokra áttolni a munkát, és vannak, akik egyedül szeretik megoldani a különböző feladatokat. A lényeg, hogy vagy nektek kell gyűjteni anyagot a feladathoz, vagy az oktató ad egy olvasmányt (tapasztalataim alapján jellemzően 20-40 oldalas, angol nyelvű), amit fel kell dolgozni.

A félév/szemeszter folyamán tehát évközben nem okozott gondot a szakirodalmak feldolgozása, a vizsgaidőszak viszont egész más volt.


A vizsgaidőszak szörnyű, ugye? Szorgalmi időszak alatt mindenki chillel és bulizik, de a vizsgaidőszakban muszáj éjjel-nappal tanulni..?🤯

Nem kell megijedni. Én is féltem, ez normális, de az első vizsgaidőszak után rájöttem, hogy abszolút túl van hypeolva, pont úgy, mint az érettségi. Ha megvan a magadhoz való eszed, érdekel valamennyire amit tanulsz, nincsenek (komolyabb) problémák a memóriáddal, akkor semmi gond nem lesz. Most, hogy próbálom összeszedni nektek a gondolataimat, rájöttem, hogy tavasszal a 10. vizsgaidőszakomon lettem túl🫣 azért durva belegondolni, de ez van, a vírus "ellopott" 1-2 évet az életünkből. Nem tudom, ti hogy vagytok ezzel, de a 2020-2021 gyakorlatilag elrepült, egyetem szempontjából főleg. Teljesen más volt úgy egyetemistának lenni, hogy a szobámból pizsamában hallgattam végig az órákat, simán bealudhattam rajtuk, vagy prezentálhattam alul semmiben (ilyen nem volt, de akár lehetett volna). Viszont nem is ez a lényeg, hanem a vizsgaidőszak és annak a menete.


Számos módszer van, amivel készülhetsz a vizsgákra, hogy melyik a legjobb, az attól függ, hogy Neked melyik válik be:

  • Folyamatosan tanulsz a félév során, a vizsga előtt pedig átnézed a jegyzeteket

  • Tanulgatsz a félév során, de nem hajtod túl magad, a vizsga előtt bizonyos idővel ráerősítesz (attól függ, hogy Neked mennyi szükséges, nekem tantárgytól függően 1-4 nap volt a tanulási időm)

  • Csak a minimumot hozod a félév során, viszont a vizsgaidőszakra úgy veszed fel a vizsgákat, hogy kb. 5-6 napod legyen mindegyikre készülni -> szerintem ez azért jó ötlet, mert nem kevered össze a különböző tantárgyakat, hiszen egyszerre csak egyre fókuszálsz

Az biztos, hogy kell készülni, csodákban felesleges reménykedni, de ha látogatod az órákat és átfutod a jegyzetet, akkor fel tudod mérni, hogy nagyjából mennyi energiabefektetés szükséges a sikeres vizsgához. Hajrá!

Remélem, hogy hasznos volt számodra ez a poszt😊 ha kérdésed, hasznos információd vagy véleményed van a témával kapcsolatban, nyugodtan írd meg kommentben!


 
 
 

Commentaires


Kövess rövid könyves gondolatokért:

© 2022 by Dazzle Kft.

  • Facebook

Könyvek, boldogság, önfejlesztés... Neked!

  • Instagram
bottom of page