top of page

„Nincs időm olvasni“ - hogyan legyen mégis?

Pontosan jól tudom, milyen az, amikor megkérdezik, hogy milyen könyvet olvasol, és szégyenkezve motyogsz összevissza, mert évek óta nem volt a kezedben semmi. Ha nem is mondjuk ki, van egy bizonyos általános ítélkezés azok iránt, akik nem olvasnak egyáltalán, soha, semmit (max a bulvárt).


De sokan vagyunk úgy olvasók, hogy elsodor az élet, kimaradnak időszakok, egyszerűen „nem fér bele" - azaz inkább más a fontosabb, máshogy priorizálunk. És ez teljesen rendben van, csak merjük elismerni. Viszont azt is tudom, hogy néha csak a visszarázódás a nehéz, szóval ha ezt látod, a kedvemért gyorsan ragadd meg azt a könyvet, ami már régóta vár rád és olvass!


Összeszedtem 10 tanácsot, hogy miként tudnád motiválni magad az olvasással kapcsolatban, illetve okokat, hogy miért érdemes időt és energiát szánni az olvasásra.


10 tanács, hogy rendszeresen #olvass

  1. Legyen rendszer a napjaidban

  2. A könyvet hagyd elöl, látható helyen

  3. Állíts magadnak ébresztőt/emlékeztetőt

  4. Csökkentsd a telefonozással töltött időt

  5. Fél órával lefekvés előttre időzítsd az olvasást

  6. Reggel felkeléskor olvass pár oldalt

  7. Vidd magaddal mindenhova a könyvet

  8. Egy baráttal/családtaggal közösen kezdjetek el egy kötetet

  9. Csatlakozz valamilyen könyvklubhoz és kövess könyves oldalakat

  10. Lépj be a Romantikus könyvek, sorozatok, filmek csoportba


Persze mondhatod, hogy ezek nagyon általános tanácsok, de valójában az a baj, hogy a legegyszerűbb és legkönnyebben teljesíthető javaslatokat sem nagyon szoktuk megfogadni. Például: valakinek nehezen megy az iskola, rosszak a jegyei, és jellemzően sokat panaszkodik. Mi a probléma? Nem jól készül az iskolára. Mi a megoldás? Változtatni a tanulás mennyiségén és minőségén. Megteszik ezt a panaszkodók? Általában nem.

Nincs időm olvasni

Ugyanígy az olvasás kapcsán is inkább csak panaszkodnak az emberek, minthogy elkezdjenek VÁLTOZTATNI. Pedig nem olyan nehéz, mégis annak tűnhet és hajlamosak vagyunk úgy beállítani. Nézzünk néhány tipikus helyzetet, amik során a legáltalánosabb kifogások kerülnek elő.


A „nincs időm olvasni" és egyéb kifogások

Olyan nehéz időt szánnom olvasásra, mert annyi a dolgom."

Biztos, hogy van olyan dolog, ami helyett tudnál 5-10 percet olvasni. Ha másképp nem megy, állíts emlékeztetőt olyan időpontra, amikor általában nincs dolgod és stopperrel mérd az olvasási időt. Hamarosan rendszerré fog válni számodra is.


Nekem gyerekeim vannak, nem fér bele az életembe az olvasás."

Elalvás előtt 2-3 oldal bele kell, hogy férjen, ha szeretnéd. Teljesen érthető, ha valakinek a prioritások listáján nagyon hátra kerül ez a tevékenység, de sok anyukát feltölt és motivál a rövid kiszakadás a mindennapokból. De olvashatsz akár szakkönyveket is. Szülőként a példamutatás az egyik legfontosabb küldetés.


Olvasok én eleget az interneten."

Egy gondosan szerkesztett ismeretterjesztő vagy egy minőségi szórakoztató regény össze sem hasonlítható az interneten olvasható cikkekkel, írásokkal. Egyszerűen más a kettő, nem összehasonlítható. Az egyik nem helyettesíti a másikat.


Nincs semmi jó könyv." Hát, ez biztosan nem igaz. Az, hogy veled még nem jött szembe a neked való mű, nem azt jelenti, hogy nem is létezik. Nem kell beállni a sorba és a felkapott bestsellereket olvasni olyan témákban, amik nem is érdekelnek. Nyugodtan keress olyan könyvet, ami a te valódi érdeklődési körödhöz kapcsolódik.


Ha belegondolsz, a sikeres emberek (legyen szó akár gazdasági szakemberekről, polihisztorokról, nyelvészekről, politikusokról) életében alap, hogy beépítik az olvasást a napi rutinba. Akkor miért ne tennénk így mi is?


Te milyen kifogásokkal szoktál találkozni? Hogy motiválnál egy barátot, rokont az olvasásra? Ugye te nem fogsz arra hivatkozni legközelebb, hogy „nincs időm olvasni"?

8 megtekintés0 hozzászólás

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page